bodyART® - Sinu positiivne sõnum kehale

bodyART ajalugu

bodyART® – erakordse treeningprogrammi lugu

 

Robert Steinbacherilt, kelle ideed olid kõige aluseks.

Et seletada, mida bodyART® endast kujutab, pean teile rääkima, kuidas see sai alguse ning kuidas arenes. 1993. aastal töötasin Salzburgi lähedal HPZ-s (tervenduskeskuses) erivajadustega lastega. Peamine ülesanne oli liikumisalane koolitus ja inimkeha motoorsete funktsioonide ergutamine. Töötasin terapeudi ning hooldajana, kuid mu süda on alati soovinud tantsida. Kuna mulle on lapsed alati meeldinud, otsustasin veeta oma praktikaaja erivajadustega lapsi aidates. Samal ajal tegelesin ma ka tantsimisega ning alustasin oma treenerikarjääri.

Tung liikuda ja vabadus tegutseda

Ma taipasin, et olen leidnud enda ülesande – aidata inimestel elada nende soovitud elu. Ma võtsin palju liigutusi, harjutusi ning teraapiaviise erivajadustega inimeste ravist, muutsin ja tegin neid raskemaks ning kohandasin need lõpuks tervete inimeste jaoks. Määravat rolli mängis minu jaoks üks kindel teraapiavorm – DO IN. See on Kaug-Ida füsioteraapiline meetod ja õpetus, milles käsitletakse inimest kui tervikut, ühel pool lihasahel/organid ja teisel pool vaim/hing. Kui võtsin lõpuks kõik harjutused tervete inimeste treeningul kasutusele, oli see justkui plahvatus. Osalejate arv kasvas lühikese ajaga nii suureks, et me ei saanud enam rohkem osalejaid juurde võtta. Kõik osalejad said kohe aru, et harjutused on rasked, aga need on tõhusad. Osalejad leiavad, et harjutused on väga nõudlikud:

  • Enda keha eest vastutamine
  • Järjepidev teostus
  • Keha südamikule / keskosale  keskendumine

Alguses kasutasin palju erinevaid vahendeid nagu stepipink, võimlemistorud,-kummid ja hantlid, siis jõudsin aga bodyART®-i fundamentaalse olemuseni. Et olla eneseteadlik, pole inimesel vaja midagi peale iseenda... Paljud leiavad end kergemini välised vahendeid kasutades – nad vajavad impulsse nagu muusika, suuline ergutamine, kordamine, koreograafia ja grupimotivatsioon. Need on olulised ning tantsijana ei loobuks ma neist elementidest kunagi. Varustust on vaja kangiga treenimisel või steppaeroobikas, aga need treeningvormid on keskendunud vastavalt lihastreeningule ja koreograafiale. Kui rääkida teadlikkusest ja funktsionaalsest arengust, siis peaksid inimesed õppima oma keha eest jälle vastutama, õppima iseseisvalt ennast tundma ja laskma kellelgi ennast juhendada ja treenida (see ei kehti ainult trenni puhul, vaid kogu eksistentsi puhul).

Seega lõpetasin varustuse kasutamise ning kasutasin harjutustes aina enam tasakaalu ning keha enda vastupanuvõimet. Ma katsetasin kõiki neid kehaasendeid (ja see pole nali) oma armastatud vanaemaga, sest kui vanaema saab sellega hakkama, siis saavad hakkama ka kõik teised vanaemad, vanaisad, täiskasvanud, teismelised ja lapsed.

Teine oluline osa bodyART® treeningu puhul on hingamine. Sellisena sündis keha ja vaimu treening bodyART®. 1994. aastal hakkasin andma tunde ning asutasin Münchenis kooli. Alguses kolleegid naersid mu üle, kui proovisin koosviibimistel bodyART®-i põhilisi liigutusi neile tutvustada. Lausanne'is visati mind ühelt koosviibimiselt välja väitega, et need pole treeningu puhul mingid reeglid ja tavad. Kuid ma olen selle idee juurde jäänud siiani, kuna olen alati endamisi mõelnud – kui need harjutused on aidanud nii palju lapsi, erivajadustega ja terveid inimesi, siis on need ühel päeval edukad ka treeningmaailmas.

Enamik minu workshop'ides osalejad olid seljaprobleemide ravijad, füsioterapeudid, kehalise kasvatuse õpetajad ning kõigest mõned aeroobikatreenerid. Minu tagasiside workshop’idelt tuli Johanna Fellnerilt, kellega ma kasvasin koos üles ning kes nägi kõigi harjutuste arengut kõrvalt ning kes esmakordselt mu programmi ka õpetas. Johanna on samuti pedagoog, seega saime kiiresti üheskoos parandada tundide kvaliteeti, et bodyART® saaks kasvada kiiremini ja veel professionaalsemal tasemel. 1998. aastal kolisin ma Šveitsi ning tegutsesin tantsija ning treenerina. Seal panin ma kokku proovigrupi. Üks selle liikmetest oli väga eriline inimene – Alexa Le.

Alexa Le on haritud Shiatsu professionaal, kehaterapeut ja erakordselt andekas kehateraapia ning Esalen massaaži õpetaja. Ta viib läbi Esalen massaaži, kehateraapia ja keha energeetika alaseid koolitusi üle maailma. See oli parim, mis bodyART®-iga oleks saanud juhtuda. Koos seisime programmi eest uut moodi. Energeetika, sügavad hingamistehnikad ning idamaise filosoofia tundmine täiustas bodyART-i kontseptsiooni. bodyART® muutus. Uurisime ning struktureerisime iga harjutust anatoomiliselt ja energeetiliselt – kuidas harjutust õpetada nii, et kõik saaksid sellega hakkama?

Selles peitub bodyART®-i unikaalsus. Iga harjutus on tõestatud energeetilisest, anatoomilisest, lihaselisest, orgaanilisest ja filosoofilisest seisukohast.

Jõudsime järelduseni kuidas tuleb osalejaid iga harjutuse juures korrigeerida ning juhendada. Tänu Alexa pikaajalisele kogemusele Shiatsus, oli tulemus fenomenaalne ning kvaliteet erakordne, see oli bodyART-ile tõeline võit. Ma volitasin Alexale õigused oma kontseptsioonile ning 1998. aastal asutasime koos bodyART kooli (registreeritud kaubamärgiga), kus sellest ajast saati, on õpetatud sadu juhendajaid. Alguses olime Alexa ja Johannaga kolmekesi ainsad juhendajad. Kuid meeskond on kasvanud kiirelt. bodyART kool peaks kasvama nagu puu – läbi juurte, aeglaselt ja erakordse kvaliteediga. Me läbisime kõik rahvusvahelise joogatreeneri koolituse, et tabada ajavaimu ja end arendada. Jooga on üks bodyART®-i lähtekohti. Kuid vaimne lähenemisviis peaks jääma joogasse: jooga on iidne filosoofia, mis on osa igapäevaelust, mitte treeningprogrammist. bodyART koolis koolitame ka väga andekaid joogatreenereid, et areneda koos nendega veelgi sügavamale tasemele ja muuta programm vabamaks. Meie Qi liigutused pärinevad TaiQi ja Qi Gong treeneritelt, kes on ka Shiatsu koolitajad.

Seega bodyART®-i kvaliteet seisneb selle juurte tundmises ning seda ei tohiks kunagi teisiti tõlgendada. Üks bodyART®-i põhimõtteid on, et ei saa öelda, milline on hea või halb liigutus, kuna mis on hea ühe inimese jaoks, võib olla halb teise jaoks. bodyART® tähendab vabadust igal osalejal tegutseda omal tasemel.

bodyART kooli arengu tagamiseks andsime kooli juhtimise üle Brigitte Sallerile, et saaksime ise hoida pea selge ning hoolitseda sadade bodyART® juhendajate eest ning luua uusi visioone. See on meile, eriti mulle, südamelähedane. Sest bodyART® on juba ammu terviklik liigutuste kogumik. Meie programm hõlmab enda all lisaks põhiteadmistele ka workshop'e, väljasõite, treeninglaagreid ja üritusi.

Meie meeskond on kasvanud kiirelt ning kõik bodyART kooli juhendajad ning abilised jagavad peale põhjalike teadmiste üht põhimõtet – nad on kõik suurepärased inimesed, neil on oma minevik ning nad on vaatamata oma professioonile ning kogemusele bodyART®-iga arenenud. Iga juhendaja elab enda elu bodyART®-iga ning õpetab bodyART®-i veendunult. Mina, Robert Steinbacher, olen väga uhke selle üle, et olen liigutanud nii paljusid inimesi, aidanud neil saada enda kehast teadlikumaks, mis loob aluse tervislikumaks eluviisiks ja heaoluks. Me saime hakkama millegi tõeliselt väärtuslikuga. Alguses oli minu filosoofia ja usk millessegi suurde. Tänu toredatele inimestele nagu Johanna, Alexa ja nüüd Brigitte, sain ma oma ideid edasi arendada, töötada koos kõigi nende inimestega, näha kõiki juhendajaid arenemas, muuta inimeste teadlikkust – see on minu motivatsioon, minu rõõm, minu tasu igapäevase töö eest.

bodyART® – positiivne sõnum